• Esmaspäev, 24. august 2020

  1Partner Kinnisvara viis Eesti suuremate kinnisvarabüroode ekspertide hulgas läbi uuringu, mille kohaselt prognoosib 85 protsenti vastanutest, et Tallinna korterite üürihinnad on selle aasta lõpus mullu sama ajaga võrreldes 10-20 protsenti madalamad, kuid langus on juba ära toimunud.

  Üheksa kinnisvarabüroo ekspertidest 45,5 protsenti prognoosis, et pealinna üürihinnad on mullu detsembriga võrreldes viiendiku ning 40 protsenti, et kümnendiku võrra madalamad.

  Olenemata sellest hindas 66,7 protsenti kinnisvaraekspertidest, et 2020. aastal on kasulikum kinnisvara omada ning vaid 12,1 protsenti arvas et üürida on mõistlikum. 21,2 protsendi vastanute arvates pole vahet, kas omada või üürida.

  1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul käis üüriturg põhjas ära kevadel ning praegu paistab küll, et selleks korraks on hinnalangusega ühelpool.

  «Kevadel jäi korraga palju üürikortereid seoses turistide, üliõpilaste, aga ka välistööliste kadumisega vabaks, mis koos üldise ebakindlusega tõi hinnalanguse. Siis oli tingijaid omajagu ja paljud saidki tähtajaliselt hinda soodsamaks. Üldiselt klausliga, et mingi aja pärast tõuseb hind endisele tasemele tagasi. Praegu enam naljalt alla ei küsita,» ütles Vahter.

  Üürilangus tabask peamiselt Tallinna kesklinna, kus tekkis turistide äralangemisega rohkem vabu pindu. Muudes piirkondades, kus domineerivaks on pikaajalised üürnikud, toimis elu suhteliselt tavapäraselt ja üüripinnad tühjaks ei jäänud.

  «Praeguseks on paljud Airbnb korterid pikemaks ajaks välja antud ning elu läheb edasi. Pigem küsitakse praegu jälle uute lepingutega sama hinnataset, mis enne karantiini. Näiteks Rotermannis maksis ühetoaline 500 eurot enne ja ka praegu,» ütles Vahter.

  Ta lisas, et pikemas plaanis kasvab kinnisvaraturg populaarsetes piirkondades edasi.

  2020. aasta juulis läbiviidud küsitluses osales 33 eksperti Eesti suurematest kinnisvarafirmadest 1Partner, Laam, Arco Vara, Pindi, Ober Haus, CKE, LVM, Domus, Remax, Uus Maa.