• Esmaspäev, 17. juuni 2019

  Vanalinna suurim kinnisvaraomanik on Tallinna linn ligi 100 objektiga. Kuid leidub ka eraisikuid, kellele kuulub näiteks 20 korterit.

  Arvestatavat osa vanalinna elu- ja äripindadest omavad välismaalased: peamiselt Soome ja Venemaa ettevõtjad, kellele järgnevad itaallased ja rootslased.

  Vanalinnas on „pesad ja pensionisambad“ nii suurärimeestel kui tipparstidel, vandeadvokaatidel, poliitikutel ja kultuuritegelastel. Sekka ka mõned süüdimõistetud kriminaalid, offshore-firmade taha peitu pugejad jt.

  Tallinna vanalinn on eriline paik. Ainulaadne. Turismimagnet, kus igal sammul kõnetab sind ajalugu. Munakivisillutisega teede ­ääres kõrguvad keskaegsed kodanlasemajad vahelduvad lärmakate baaride ja odavate hostelitega. Pole raske ette kujutada, et ühes majas tõepoolest asus aadlidaamide vanadekodu, teist mainiti ürikutes juba 1360. aastal, kolmandas visati 15. sajandil leili jne.

  „Miks sa elad vanalinnas?“ küsime tuntud ettevõtjalt. „See on emotsionaalne küsimus,“ vastab ta. „Mõnele meeldib elada Nõmmel, teisele Pirital. Mulle meeldib vanalinn.“

  „Kui ma elaksin Nõmmel,“ jätkab ettevõtja, „siis esiteks sureksin seal nälga! Nõmmel pole ühtegi normaalset restorani, aga vanalinnas on neid saja meetri raadiuses 30. Tulen koju, helistan ette ja võtan toidu kaasa või siis jään kohapeale sööma. Ainuke koht, kus inimene nälga ei sure, on vanalinn!“

  Kuid kellele kuuluvad majad ja korterid selles erilises keskkonnas? Siit tulevad mõned nopped: omanikud, kes teiste seast esile kerkisid.
  Uus tänav

  Miss Estonia 1998 Kadri Uwaydah’le (Väljaots) ja tema Liibanoni abikaasale Munir Uwaydah’le kuulub firmade kaudu viis korterit Uus 2 majas, mis asub Tallinna Äripanga ja lounge Deja Vu naabruses. Pere ise elab Beirutis ja korterid seisavad tühjalt. Ekspress kirjutas märtsis, et Muniri seostatakse USAs väidetava hiiglasliku kindlustuspettusega, mille kriminaalne tulu küünib sadadesse miljonitesse dollaritesse. Sellega seoses olid korterid vahepeal ka arestitud.

  Ligi 150ruutmeetrine korter majas samal tänaval kuulub Andžela Danielile. 51aastane daam oli viimati äriregistris seotud firmaga Rosslyn Invest, mille juured asusid Maltal ja Küprosel ning mis oli seotud suurte ja kõmuliste offshore-lekete ja kurikuulsa Sergei Magnitsky kaasusega. Rosslyn Investi juhatusse kuulunud briti aristokraati Andrew Moray Stuartit seostati kriminaalse raha Venemaalt välja pesemisele kaasa aitamisega.

  Uuel tänaval asuvad ka maestro Arvo Pärdi abikaasa Eleonora Pärdi ja dirigent Tõnu Kaljuste korterid.
  Viru tänav

  Sõpruse kino ja De La Gardie kaubamaja sobivad pensionisammasteks – nii märgib investeeringuid vahendav Kristel Meos, kes haldab Galina Skvortsova omandis olevat kaubamaja ning Tatjana Birjukovale, Denis Chikinile ja Pavel Solomatinile kuuluvat kinohoonet.

  Ettevõtja Sulev Kodu firmale kuulub maja Viru 3. Selle esimesel korrusel tegutseb käsitööpood Estonian House. Kokku haldab Kodu enam kui 1000 ruutmeetrit büroo- ja elupinda. Tema tuntuim äri oli kunagine popp odavkaupluste kett Hinnapomm.

  McDonald’si burksirestorani järgi tuntud maja Viru tänav 24, mille ümber aegade jooksul kõvasti kirgi üles köetud, on ärimees Roman Klimenkovi valduses. Mehel on maju Viru tänaval veelgi.
  Müürivahe tänav

  2012. aasta novembrist on Müürivahe tänaval üks apartement endise veterinaarameti pealiku Vladimir Razumovski valduses. Teine oli veel, kuid selle müüs ta äsja maha. Pool aastat enne seda mõisteti ta süüdi pistise võtmises.

  Zoot Nel on pärit Lõuna-Aafrikast, elanud pikalt Amsterdamis ja resideerib nüüd Eestis. Siin on tal mitu ettevõtet, millest üks tegeleb videomängude ja teine disainiga. Kolmas aga otsis hiljuti baarmeni Tallinna „stiilsesse härrasmeesteklubisse“, mis tegutseb samuti vanalinnas, Harju tänaval Tallinna Ärikeskuses. Zoot on avalikult kõnelenud kanepi ja narkootiliste seente tarvitamisest ravivahenditena. Tal on kolm korterit Müürivahe tänaval, stripiklubi kohal.

  Arvatavasti vanim Müürivahe tänava korteriomanik on 91aastane Irina-Irene Saar. Ekspress kirjutas 2002. aastal, kuidas Keilas elav pensionär Saar annetas Eesti Rahvuskultuuri Fondile 200 000 krooni (umbes 13 000 eurot), et toetada vähekindlustatud noori õpingute jätkamisel. Varem töötas proua ka Tallinna Lastestaadioni direktrissina. Helde annetuse võimaldas teha tagastatud 16 000ruutmeetrine maatükk Mustamäel, mille ta rahaks tegi.

  Maja Müürivahe tänaval omavad veel ettevõtja Ville Jehe, äriduo Sven Mansberg ja Indrek Prants ning lausa kaks maja kuulub Lyubov Girshovichile. Salkandis resideerib ka ajakirjanik ja kuu-uurija Katrin Lust.
  Rataskaevu tänav

  Vana miilits ja politseinik ning endine rahvasaadik, praegu õigusbürood ja pensionipõlve pidav Koit Pikaro omab sellesama õigusbüroo kaudu (kaasomanikuks Reigo Kala) nelja korterit majas aadressiga Pikk jalg 3, mis paikneb Von Krahli kõrval.

  Rataskaevu tänavale on oma pesa sisse seadnud ka primadonna Annely Peebo.
  Lai tänav

  Postimehe omanikule Margus Linnamäele kuulub viis korterit ja mitu büroopinda Laial tänaval, maaeluministeeriumi kõrvalhoones. Samuti on tal kaks korterit Vene tänaval.

  Kunagi oli riigil hädasti raha vaja Kumu ehitamiseks. Selleks loodi sihtasutus, millele anti õigus müüa varem riigile kuulunud maju. Üks neist majadest on Linnateatri lähedal asuv Lai 27. „Grupivend tahtis sinna hotelli rajada, äriprojekt oli „teatrihotell“,“ meenutab IT-ettevõtja ja Abobase Systemsi omanik Kaido Saarma. Et firmas oli parasjagu investeerimiseks vaba raha, ostis Saarma maja ära. Paraku jäid hotelliplaanid katki, maja aga Saarma firma arvele. Praegu ootab maja uut ideed.

  Laial tänaval toimetavad korteritega ka ettevõtjad Hannes Tamjärv (neli korterit Lai 20) ja Sonny Aswani, kellele kuulub üheksa korterit Pagari 1 / Lai 44 – majas, kus asusid Nõukogude ajal KGB vangikongid ning mille Aswani enda firma mõni aasta tagasi luksuslikuks korterelamuks renoveeris.

  Silmapaistvalt palju vara, muu hulgas Laial tänaval, on ettevõttel Ar-Life Projekt, mille omanik on Šveitsi kunstigalerii Kunstberatung Zürich AG – üle 2200 ruutmeetri. Eesti ettevõtte juhatusse kuulub Piia Ausman, Hausi galerii omanik ja juht. Art-Life Projektile kuuluvad majad Lai 38 ja Lai 40, lisaks 13 korterit Olevimäel, Laial ja Pikal tänaval.

  Art-Life’i projekt tegeleb kunstinäituste, müügi jm kunstiga seonduvaga. Šveitsi galerii omanikuna teatakse vene ärimeest Andrian Melnikovi. Enda sõnul üle tuhande kunstinäituse korraldanud ja ise kunsti kollektsioneeriv Melnikov rääkis Ekspressile kavatsusest rajada Laiale tänavale kompleks, kuhu tuleb eramuuseum, teater, restoran ja kõrgema taseme butiikhotell, kus igas toas ripub seinal hinnaline kunstiteos. Mehe eestvedamisel toodi 2015. aastal Tallinna raekotta näitusele 15.–17. sajandi Euroopa suurmeistrite Cranachi, Düreri, Rubensi jt teoseid.

  Lai 40 on üks paremini säilinud keskaegseid elamuid Eestis. Lai 38 hoonet kutsutakse Eggersi majaks. Kunstiprojektide ettevõttele passib ta ajaloolise järgnevuse mõttes hästi: üks esimesi omanikke oli kuulsa kunstniku Michel Sittowi isa. Umbes 400 aastat hiljem ­üüris majas ruume Estonia lauluselts. Teise maailmasõja eelsetel aastatel elasid kõige ülemises korteris Henrik Visnapuu, kirjanduskriitik Erna Siirak ja ajakirjanik ning kunstikriitik Rasmus Kangro-Pool.

  Ekspressi endise peatoimetaja Allar Tankleri Laia tänava korter asub kiviviske kaugusel nii Nukuteatrist kui ka Linnateatrist. Laial tänaval on kaks korterit ka endisel abielupaaril, balletitantsijatel Age Oksal ja Toomas Eduril. Eduril on teinegi korter Pikal tänaval.

  Cobalti advokaadibüroo ühe staari Sanjay-Jaanus Mody firmale kuulub kümmekond pinda (enamasti mitteeluruumid) Lai 4 majas ning mitu korterit Pikk 40. Kokku üle 500 ruutmeetri väärtuslikku kinnisvara.

  Veel üks advokaat paistab silma kinnisvaraäris – Küllike Namm on enam kui kümne korteri osaline omanik. Tema büroos töötavate advokaatide Rait Sarjase ja Katrina Juhkami firmal on neli korterit majas Kuninga 3. Ühe teise ettevõtte kaudu on Namm osaline omanik veel koguni kümnes korteris Lai 9 – nn Engelhardti majas, mis saanud nime kuulsa arhitekti Rudolf von Engelhardti järgi.
  Nunne tänav

  Ettevõtja, kunstikoguja ja kunagine ABBA finantsjuht Jaan Manitski on ostnud seitse korterit ja mitte­eluruumi Nunne tänavale, Nukuteatri naabrusesse.
  Kinga tänav

  Tallinna Äripanga juhatuse liige Tatjana Levitskaja omab Kinga 1 majas hulganisti elamispindu. Lisaks veel mitut korterit Raekoja platsi ääres ja äripindu Viru tänaval – kõik kokku üle 1600 ruutmeetri.

  Kinga tänava kinnisvarasse on investeerinud ka Kreeka miljonäri Nikolaos Sarrose eestlannast naine ja tütar (kolm korterit). Sama tänava kolme korterisse on investeerinud ka Heldur Meeritsa ettevõte.
  Vene tänav

  Vene tänaval omab nelja korterit logistikaäris tegutsev Galina Ignatenko, firma Estma omanik, keda peetakse üheks Eesti rikkamaks naiseks.

  Eesti mitteametlik MTÜde registreerimise meister (juhatuse liige 18 ühingus, mis enamasti tegelevad rahvusvähemustega), varem Reformierakonnas ja Rahva Ühtsuse erakonnas olnud ning nüüd Eestimaa Ühendatud Vasakpartei poliitikat tegev Aleksandr Apolinsky pesitseb Vene tänaval.

  81aastasele aadliprouale Brunhild-Dorothea Tiesenhausenile, kelle perekonnal olid kunagi ulatuslikud kinnisvaravaldused vanalinnas, kuulub kaks korterit Vene 11 majas.

  Vene 19, Tallinna Linnamuuseumi naaberhoones saavad naabritena kokku nii ajakirjanik Ainar Ruussaar, Austraalia investorite pere kui ka vene kunstikogujad, kes käivad praegu Eestis kohut 57 miljonit maksva maali omandiõiguse pärast (vaidluse tõttu on mehel keelatud oma vanalinna vara müüa). Eelmiste naabreiks on rahvusvaheline kinnisvarahai Itaaliast, aadlihärra ehk Bristoli markii Herveyde suguvõsast (kelle kohta olla prantsuse filosoof Voltaire öelnud, et „kui Jumal lõi inimrassi, siis lõi ta mehed, naised ja Herveyd“), üks kultuuritegelasest väliseestlane jne. Rootslane, soomlane, hollandlane, hulganisti eestlasi (millegipärast enam naisi).

  Vene 19 kutsutakse Frese majaks, sest 19. sajandi teises pooles oli maja omanik Eestimaa kubermangu ülemsekretär Alexander Frese. Tallinna linnaarhiivi blogis on seda nimetatud ka teiseks raekojaks, sest tsaariaja lõpus kolis majja linnavalitsus.
  Suur-Karja tänav

  Seltskonnaajakirjandus rõõmustas hiljuti, et moelooja Kristina Viirpalu ja ettevõtja Even Tudeberg abielluvad. Viirpalu moeateljeega samas majas, Suur-Karja tänaval on Tudebergil seitse korterit. Arvestades juurde ka tema teisele ettevõttele kuuluva, ligi 200ruutmeetrise korteri Raekoja platsil ja korteri Kuninga tänaval, haldab mees kokku üle 1000 ruutmeetri kinnistuid.

  Aga Suur-Karja tänaval särab ka ettevõtja Gleb Kohv, kelle firmale kuulub kaks maja, kus mõlemas tegutseb majutusketi Hestia hotell. Nende kahe majaga tema varandused vanalinnas ei piirdu. Kohvi edulugu on firma Kaubakeskus, mis tegeleb kaubandus- ja teeninduspindade rendiga.

  Ekspeaminister Tiit Vähi töö- ja eluruumid asuvad aadressil Suur-Karja 5.
  Pikk tänav

  Venemaal sündinud ja elava Alexander Ginzburgi ja tema ettevõtte Arcticcompany arvel on 700 ruutmeetrit Pikk tänav 43 majas. Seda renditakse välja restoranile Honky Tonk. Ginzburgi sõber ja ettevõttes tegutsev Kristjan Sild iseloomustab Ginzburgi kui „täitsa tavalist inimest“. Suurt kasumit üürile andmine ei too. Sild leiab, et vanalinna kinnistu ostmine on tark rahapaigutus – hoone on alati mingil moel kasutusel.

  Venemaa teisitimõtlejal, endisel male maailmameistril Garry Kasparovil on 2012. aastast oma naise Dariaga kahesse ettevõte Wise Moves. See omab korterit Pikk 36 majas.

  Ärimees Vassili Sibirtsevile kuulub kaheksa elamispinda Pikk 54 majas, mis asub Oleviste kirikust üle tänava. Mees tegeleb üleilmse mobiiltelefoniäriga (on väidetavalt juhtiv nutitelefonide müüja Venemaal ja SRÜ riikides). 11 aastat tagasi kirjutas Ekspress, kuidas Sibirtsev lasi Lõuna-Aafrikas küttides musta ninasarviku. Jahiluba maksis vähemalt 100 000 eurot. Sibirtsev ütles toona Ekspressile, et ta on idapiiri taga tegutsev ettevõtja, kelle naine ja lapsed elavad Eestis, mistõttu viibib mees ka ise suure osa ajast siin.

  Šveitsi ärimees Antoine ­Stecken teeb Baltikumis äri glamuursete moebrändidega, nagu Dolce & Gabbana, Dior, Hermes. Toob sisse ja müüb hulgi kosmeetikat ja parfümeeriatooteid. Šveitslasele kuulub kaks korterit Pikal tänaval.

  Edgar Savisaare sõbral, hotelli­ärimees Aleksander Kofkinil on korter Pärnu maanteel, aga lisaks sellele on Kofkini ettevõttel Konga Invest majas Pikk 33 kümme korterit. Maja keldrikorrusel on Wana Wiipuri pubi. Konga Investi Kofkin paberite järgi ei juhi, kuid on endiselt selle omanik. Kofkini vanalinna valdused küündivad kokku üle 1300 ruutmeetri.

  Viis korterit (Pikk 40, Pikk 42, Vene 2 majades) kuuluvad firmale Vana Viru TT, mille peremees on kinnisvaraärimees Priit Pihelpuu. Pihelpuu ületas uudiskünnise septembris 2016, kui meedia kirjutas, kuidas koduhoovis pandi põlema mehe Porsche.

  Norra konservatiivne poliitik ja ärijuht Arvid Grundekjøn on koos kaasaga soetanud 2004. aastal korteri Pikk 57 majja. Mees on tüürinud Norra ja Taani suuri laevandus­ettevõtteid, Norra suurimat riiklikku taastuvenergiatootjat Statkraft, kuulunud kruiisigigandi Royal Carribean Cruises ja kinnisvaragigandi Linstow juhatustesse jne. Pärast Norra konservatiivse partei Hoyre valimisedu 2011. aastal töötas Grundekjøn viis aastat oma kodulinna Kristiansandi linnapeana.

  1999. aastal mõrvati Tallinna abilinnapea Mait Metsamaa. Lesele ja lastele jäi päranduseks büroohoone Pikk 31 Mustpeade maja ja Rootsi saatkonna naabruses.

  Dmitry Lipyavko on Venemaa naftatööstur, kütusefirma Roza-Mira asutaja. Malta lehed kirjutasid eelmisel aastal, et ta ostis endale 650 000 euro eest Malta kodakondsuse, et saaks lihtsamini reisida Euroopa Liidus. Talle on kuulunud juba kaua aega korter Pikal tänaval.
  Kuninga tänav

  Urmas Sõõrumaa firma Rukkiveski Arendus varade hulgast leiame neli korterit Kuninga 1 majas, mis paistavad Olde Hansa terrassile. Samas majas on elupind ka kunagisel Soome jalgpalliässal Jari Litmanenil.
  Dunkri tänav

  Peeter Lepik ja Toomas Luhaäär käsutavad oma firma Suurlaid OÜ kaudu kokku enam kui 2000 ruutmeetrit äripinda majades Dunkri 7, Dunkri 9 ja Sauna 2.

  Dunkri tänava tegi Wabariigi ajal kuulsaks prostituut hüüdnimega Dunkri Lonni, kes resideeris aadressil Dunkri 11. Lonni õige nimi oli Anna. Ta oli pärit vaesest perest ja kolis Tallinna, et paremale järjele saada. „Lonni valis omale elukohaks pealinna kõige hirmsama koha – Dunkri tänava, kus ta tuhandetele jagas oma tülkaid kallistusi,“ kirjeldas Abieluleht. Seadusliku töö kõrval teenis ta tõesti ka oma keha müümisega. Ajalehte ja kuulsaks sai ta aga seetõttu, et ta mõrvati. Mõrtsukas tahtis pätsata Lonni kõrvale pandud raha.
  Rüütli tänav

  Muusikaprodutsent Aarne Valmisele ja tema firmale Hitivabarik, mis on sõubisnise taevasse lennutanud sellised staarid nagu Eda-Ines Etti, Smilers, Push Up ja Jam, kuulub kolm korterit Rüütli 13 majas, Rootsi-Mihkli kiriku lähedal.
  Kullassepa tänav

  Kokku üheksa korterit – sealhulgas kõik kuus majast Kullasepa 5, lisaks üks veel Kullasepa 7, üks Rataskaevu 8 ja üks Viru 7 – on Alexey Sergeevi ja Natalia Kotova valduses. Sergeevile kuuluv firma Happy Express tegeleb lõbustus- ja vabaajategevustega ning on registreeritud Nõmmele Trummi tänavale. Selles poleks midagi iseäralikku, kuid juhuslikult elab samal aadressil ekspoliitik Lauri Laasi. Samuti on Laasi e-posti aadress märgitud Happy Expressi kontaktandmetesse. Lauri Laasi selgitab Ekspressile, et Happy Express oli tema ettevõtte, kuid umbes aasta eest müüs ta selle venelastele: „Neid huvitas minu tegevusvaldkond, müüsin neile oma firma ja ütlesime head aega.“ Laasi lisab veel, et firma on tema aadressile jäänud ekslikult ja et kinnisvara ostmisega tema kuidagi seotud pole.
  Raekoja plats

  Välismaalaste seas paistab korterite arvu poolest silma itaallane Emanuele Troiani. Tema ettevõttel on seitse korterit Raekoja platsi ääres restoraniga Maikrahv samas majas. Lisaks veel neli korterit. Kokku üle 400 ruutmeetri hinnalist kinnisvarapinda.

  Samas majas omavad korterit veel Eesti rikkamaid naisi Tatjana Liksutova ning Toomas Luman.
  Kunagise vangla omanik

  Suured valdused üle vanalinna on perekond Šapovalovitel. Neile kuuluvad hotellid St Olav Hotel, Olevi Residents, Three Crown Hotel ja Gotthard Residents. Igas hotellis on ka restoran. Pereisa Viktori nimel on veel ka mõned korterid. Nii kogunebki Šapovalovite nimele kokku ligi 3000 ruutmeetrit.

  Viktor Šapovalovil on kirev minevik. Teda on peetud 1990ndatel Eestis tegutsenud Permi maffiagrupeeringu liidriks ning ta on pääsenud vähemalt kahest atentaadikatsest eluga. Sajandivahetusel sahistati, et perekond on seotud mitme lõbumaja pidamisega. 1990ndatel asustas Viktor oma esimese hotelli – Ecoland Viimsis. See on tänini perekonna bilansis.

  Šapovalovitele kuuluv Olevi Residents aadressil Olevimägi 4 asub nn Ackermanni majas, mis on saanud nime tuntuima Tallinna barokiajastu puunikerdaja, Tallinna Toomkiriku altarseina autori Christian Ackermanni järgi.

  Šapovalovi väidetava kriminaalse mineviku taustal on irooniline, et üks tema kinnistutest aadressil Vene tänav 25 oli aastatel 1821–1928 eeluurimisvangla, mille sisehoovi ehitati ka neljakorruseline kongidekorpus.

  Arvestatavad valdused on vanalinnas 37aastasel Aaron Arkady Raihshteinil. Moskvas sündinud, kuid 2008. aastal juhuslikult Eestisse sattunud mees tegeleb kinnisvaraäriga Tallinnas ja Kiievis, rendib luksusautosid Moskvast Monaconi. On tegev lennundusäris. Ta on telefoniäpi „Is It Kosher?“ taga (nutifon ütleb toidupoes, kas kaup on koš­šer) ja toetab aktiivselt Eesti juudikogukonda.

  Rambivalgusesse sattus mees 2011. aastal seoses IRLi meeste Indrek Raudse ja Nikolai ­Stelmachi elamislubade skandaaliga. ­Israeli kodakondsusega Raihshtein oli üks „elamislubade vabriku“ klientidest. Teda süüdistati fiktiivsete tehingute kaudu Eesti elamisloa saamises, kuid mees kinnitas, et on kõik nõuded ausalt täitnud. Vanalinnas kuulub Raihshteini firmadele kuus korterit ja mõned äripinnad Müürivahe tänava majades, korter Hella Hundi pubi kohal. Talle kuulub ka Uus 33 maja (hetkel üsna räämas). Lisaks valdavad mehe firmad tervet hunnikut kortereid ja büroopindu Rotermanni kvartalis.

  Ärinaisele Jana Toolile ning temaga seotud firmadele ja ühingutele kuulub vanalinnas nii mõnigi maja. Näiteks ärimaja Aia 10a, Väike-Karja 1 ehk kunagine kino Helios, Kullassepa 2 Raekoja platsi nurgal, samuti korter Rataskaevu 8 majas Von Krahli teatri kõrval.

  Staažikale ehitusfirmale Restor (Mart Keskküla, Arsi Kook, Tiit Kull ja Maimo Pärn) – kunagisele Kristina Šmiguni tuntud sponsorile – kuulub Lai 29 ehk nn Huecki maja, kus asub firma peakontor ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus.

  15. sajandil elas hoones maalikunstnik ja skulptor Bernt Notke – „Surmatantsu“ autor. Majaga on seotud ka õnnetu armastuse legend. Majas elas neiu, kes soovis abielluda ühe vaese Breemeni kaupmehega. Et neiu onu polnud sellega nõus, tuli teha asja salaja. Noored laulatas munk Johann, kes salamisi ka ise neiut armastas, kuid jäi vastuarmastuseta.

  Samuti on Restori valduses üks firma enda ehitatud skandaalsetest linnamüüri äärse ridaelamu boksidest aadressil Suurtüki 4 (ülejäänud boksid on maha müüdud). Kokku tahtis Restor sajandivahetuse paiku linnamüüri kõrvale ehitada 25 luksuslikku ridaelamuboksi, olles soetanud kinnistud enampakkumisel. Osa neist saigi valmis, teiste mitteehitamise eest andis linn firmale 2006. aastal vahetuskaubana büroohoone aadressil Vana-Viru 3.

  Leedu tööstur Nerijus Grušnius, kelle firma Baltic Pulp & Paper tegeleb Eestis paberi hulgimüügiga, on sama ettevõtte bilanssi eriti just viimastel aastatel vanalinna kinnisvaraga nuumanud. Paberifirmal on seal kokku umbes 2000 ruutmeetrit pinda. Korterid Lai 2, Vene 12a, Viru 9 ja Suur-Karja 4, äripind Viru 9 ning terved majad aadressil Vana-Viru 9 ja Uus 30.

  Vene 12 asuvad kunagise Püha Katariina kloostri hooned.

  Urmas Sõõrumaa endise elukaaslase Kätlin Marani firmal on mitu äripinda Müürivahe ja Kullassepa tänavatel – kokku üle 750 ruutmeetri.

  Üks saladuslikumaid ja suuremaid kinnisvaraomanikke vanalinnas on kellegi Soomes elava Dmitrii Moskalevi firma Intertimes Grupp, mis on asutatud 2016. aastal. Ettevõttele kuulub kokku lausa 21 korterit Kullasepa, Laial, Olevimäe, Pikal, Uuel, Harju ja Vene tänaval. Lisaks kinnisvarale tegeleb mees välismaa turistide vastuvõtu ja kultuuriprogrammide korraldamisega Venemaal.

  Endisel bravuuritaril Liis Lassil on vanalinnas mitu korterit Pikal ja Uuel tänaval. Playboy kaanepildil poseerinud modell ja kunagine seltskonnastaar on viimasel ajal elanud Aasias ja teinud seal kinnisvarabisnist.

  Rohkesti vanalinna kortereid omab ärinaine, endine Riigikogu liige Reet Roos. Tema ja Heiki Koitla firmal on valdused nii Pikal kui ka Laial tänaval, samuti Müürivahe, Nunne, Suur-Karja ja Uuel tänaval – kokku paarkümmend üürikorterit ehk peaaegu 1500 ruutmeetri jagu kinnistuid. „Ma olen hariduselt ajaloolane ja Tallinna vanalinna suur austaja. Elan ise vanalinnas ja hindan vanalinna mugavusi kõrgelt. Tööle, koju, lasteaeda, poodi saab jala läbi parkide, autoliiklus on kaugel, lapsed saavad õues ja pargis mängida. Praeguse klaasmajade kummardamise ajal investeerin põhimõtteliselt vanalinna. Üürida on praeguses ehitusbuumis keeruline, aga vanalinna investeerimine saabki ehk olla ainult n-ö tulevikku silmas pidades tasuv, kiiret kasu ei tasu oodata. Kui just omal ajal midagi erastada ei osanud. Mina ei osanud,“ räägib Roos.

  Kaks türklast – Mehmet Akyar ja Cahit Akyar – on soetanud endale ja oma tarkvarafirmale MIP Nordic kokku kaheksa vanalinna korterit. MIP tegeleb programmeerimise ja tarkvaraga. Äri käib Saksamaal, Suurbritannias, Türgis, Jaapanis ja mujal. Ettevõttel on ka peakontorid Türgis, Ungaris, Valgevenes. Ettevõtte Eesti kontakttelefonil märgitakse, et mehed on enamasti lennus ja avalikku tähelepanu ei otsi. Intervjuupalve jääbki vastuseta. Kättesaamatus on sellistele välisomanikele üsna iseloomulik.

  Kõike põnevat vanalinna omanike kohta me ühte ajaleheartiklisse mahutada ei suutnud. Seega loe järgmisest osast:

  – Milline vanalinnas kinnisvara omav Eesti arhitekt teeb ilma Venemaal?

  – Milline Eesti miljonär toimetab vanalinna kinnisvaraturul teineteise võidu koos oma pojaga?

  – Millisele vanalinna korteri­omanikule on USA võimud igaks juhuks „punase lipukese“ ohumärgina külge pannud?

  – Kes põgenes Venemaalt Eestisse koos oma rahaga ja pani selle vanalinna?

  Allikas: 30.04.2019 ekspress.ee