• Laupäev, 25. august 2012

  Kui suur on maakleri vahendustasu korteri/maja müümisel ning kas vahendustasu maksab ostja või müüja?

  3-5% objekti müügihinnast on keskmine vahendustasu suurus kinnisvarabüroodes.

  MARTIN VAHTER, 1Partner Kinnisvaragrupi juhatuse esimees

  Vahendusteenuse tasu on laias laastus vahemikus 3-5% objekti müügihinnast.

  Tasu võib olla ka fikseeritud -see ei sõltu müügihinnast. Fikseeritud tasu kasutatakse näiteks siis, kui objekti müügihind on suhtelisel kõrge (eksklusiivsed eramud jmt), sest siis muutuks tavapärane 3-5% ebamõistlikult suureks. Samuti kasutatakse fikseeritud tasu siis, kui objekti müügihind on suhteliselt madal, näiteks 3000 eurot, ning objekt asub raskesti ligipääsetavas kohas, näiteks saarel. Sel juhul lepitakse kokku fikseeritud vahendustasu, mis katab müügiga kaasnevad kulud, näiteks transpordikulu objekti näitamiseks.

  Vahendusteenuse eest tasub teenuse tellija, kelleks on korteri või eramu müüja.

  SIIRI MAASK, Rime Kinnisvara elamispindade osakonna juhataja

  Tavaliselt maksab vahendustasu müüja kui töö tellija. Tasu suurus on 3-5% müügihinnast, kuid võimalikud on erikokkulepped.

  Maakleri töö on koostada objektist korralik kataloog, mis sisaldab korralikke fotosid, objekti plaane, müügiteksti jms. Edasi hakkab maakler objekti reklaamima nii kõikides tavapärastes internetikanalites kui vajadusel ka mittetavapärastes kanalites. Näiteks saab kasutada objekti bännerit City24 otsingulehel või Hollandi oksjoni meetodit (nn tagurpidi oksjon, kus hinda langetatakse niikaua, kuni leidub ostja). Maakler teeb ka otsepakkumisi meie andmebaasis registreeritud ostjate e-posti aadressidel ja teavitab uuest objektist kinnisvaramaaklereid kinnisvarafirmade koos-tööfoorumis.

  Müüja saab perioodilist tagasisidet: kui palju on olnud internetis klikke, e-kirja teel tulnud päringuid, hinnapakkumisi jms. Maakler teavitab müüjat ja potentsiaalset ostjat müügitehingu läbiviimiseks vajalikest dokumentidest.

  Kui tehingus on kokku lepitud, edastab maakler vajalikud dokumendid notaribüroole ja broneerib aja müügitehinguks. Kui notari juures on tehing vormistatud, korraldab maakler objekti üleandmise ostjale ja koostab üleandmisakti.

  KÄTLIN SITSI, RE/MAX Alpha kinnisvaramüügi partner

  Vahendustasu suurus sõltub pakutavast teenusest -mida teeb vahendaja, et objekt saaks edukalt müüdud.

  Üldjuhul jääb vahendustasu vahemikku 3,5-5% maja või korteri müügihinnast. Vahendustasu sisaldub müügihinnas ning müügiobjektide puhul tasub selle omanik (isik, kellega vahendajal on sõlmitud esindusleping).

  Maa ja metsakinnistute puhul jääb tasu vahemikku 4-8% müügihinnast.

  Üürikorterite ja -majade vahendamisel järgime vahendustasu puhul üldist tava: see on võrdne ühe kuu üüriga ja selle tasub üldjuhul üürnik.

  TERJE TAMMISTU, RAID & KO kinnisvara- ja õigusbüroo kutseline maakler

  Maakleritasu suurus on teatud protsent ostu-müügihinnast ning selle täpne suurus sõltub summast, millega kinnisvara müüakse. Maakleritasu maksab käenduslepingu (leping, mille maakler firma esindajana kinnisvara müüja või ostjaga sõlmib) osapool. See võib olla nii müüja kui ka ostja.

  ANNE MEHIDE, Koduleidja OÜ konsultant

  Maakleri vahendustasu on tavaliselt 3-5% müügisummast. Hinna varieerumise taga on klientide eelistuste erinevused: kas soovitakse kiiret tulemust, müüki ilma avaliku reklaamita või turuhinnast kõrgemat hinda.

  Üldjuhul tasub maakleritasu müüja.

  Allikas: 15.08.2012 Äripäev (Kinnisvara)