• maanantai, 17. kesäkuun 2019

  Kodu on hindamatu, aga seda vaid hetkeni, kui elumuutuste tuultes on vaja oma eluase müüa, osta või vahetada. ”Korterite ruutmeetrihind Viimsis jääb 18502000 euro vahemikku, paarismajadel on see 1650-1850 eurot ja ridaelamutel 1700-1850 eurot,” selgitab Uus Maa Kinnisavara Viimsi maakler Anne Luur. ”Need, kes on viimase viie aasta jooksul endale Viimsisse kodu soetanud, on seega kõik võidus,” viitab ta vara väärtuse tõusule pea kolmandiku võrra.
  “Uute ja ka uuemate järelturu korterite ruutmeetrihinnad on võrreldes 2017. aastaga tõusnud, samas kui enne 2003. aastat valminud korterite ruutmeetrihinnad on aastases võrdluses valdavalt langenud,“ selgitab Maia Mardo, kes on 1Partner Kinnisvara maakler Viimsis. “Erandiks on vaid 70-80 m2 suurused korterid, mille ruutmeetri keskmine hind on 110 euro võrra tõusnud.”

  Õige hinnaga ostetakse kõike
  “Pangad jälgivad üsna tõsiselt, et inimesed ei laenaks üle oma võimete, ja hoiavad turu ülekuumenemise ohtu oma kontrolli all,” ütleb Janis Rimitsans Domus Kinnisvarast. “Laenu ei saa igaüks esimese küsimuse peale ja laenukliendid vaadatakse enne laenuotsuste langetamist hoolikalt läbi.”
  Korteriturul on kuumimad piirkonnad Haabneeme, Pärnamäe ja Viimsi alevik. Mehe sõnul on neis piirkondades taristu kenasti välja kujunenud ja residendid saavad elada oma kodupiirkonnas juba nii, et peale vajaduspõhiste käikude tööle või mujale ei pea enam Viimsi vallast Tallinnasse asju ajama sõitma.
  “See ja ka muud viimastel aastatel tekkinud hüved Viimsi vallas on hoidmas Viimsit ühe hinnatuima piirkonnana ka kinnisvaraturul,“ lisab ta.
  Anne Luuri sõnul ostetakse täna kõike, aga hind, asukoht ja seisukord panevad tehingu keerukuse ja ajakulu siiski paika. “Kui korterile leiab Viimsis hea õnne korral ostja päevadega, siis majaostjad on kaalutlevamad, mistõttu tuleks aega varuda 4-6 kuud, et õnnestunud müügitehing toimuks,” soovitab ta.
  “Korteri seisukord on hinnastamisel määrava tähtsusega – kas korterisse saab kohe sisse kolida või tuleb enne remonti teha,” soovitab endalt enne kodu müüki paiskamist küsida Mardo 1Partnerist. “Kui on vaja teha põhjalikku remonti, siis kas piisab seinte ülevärvimisest või on vaja kapitaalne remont ette võtta?”

  Ehitusmeeste põud ka Viimsis
  “Julgen arvata, et Viimsi kinnisvaraturg ei erine suuresti kogu Tallinna ja Harjumaa kinnisvaraturu üldisest seisust,” kommenteerib Rimitsans Domusest. “Olles ise turuosalisena n-ö asjades sees, on minu seisukoht, et turg toimib normaalsel võimsusel ja seisakut ega ülekuumenemist ei julge mina täheldada. Märke, mis meenutaks mõneteist aasta tagust buumi, mina ei näe.”
  Rimitsansi sõnul võib aga samuti täheldada viimasel ajal tendentsi, et keerulisem on leida ostjat teise ringi kinnisvarale, kus on uuel omanikul vaja teha ostetavale kodule parendustöid või juba tõsisemat remonti.
  “Tõenäoliselt on see paljuski seotud töökäte nappusega ja hindade pideva tõusuga ehitusturul,” selgitab Rimitsans. “Lihtsalt ostes renoveerimist vajava kinnisvara ei leia enam ehitajaid, kes teeksid vajalikud uuendustööd, ja see on viinud olukorrani, kus vaid mõnetuhandeeurost värskendamist vajav kinnisvara leiab endale uue omaniku tunduvalt suurema soodustusega, kui maksaks hädavajalikud renoveerimistööd.”
  Tema sõnul ei julge inimesed enam ette võtta keerulist remondimeeste palkamist ja need, kel on endal n-ö kuldsed käed, renoveerivad juba suure raha eest maksejõuliste klientide kinnisvara.
  “Remonti vajavate korterite hinna kohta võiks öelda, et need on isegi pisut languses. See pole küll Viimsi eripära, kuid märkimisväärne turumuudatus siiski.”
  “Nii 2017. kui ka 2018. aastal müüdi Viimsi vallas ligi 250 korterit, millest mõlemal aastal moodustasid uued korterid 40%, 2003-2016 valminud korterid samuti 40% tehingutest ja viiendik tehingutest tehti enne 2003. aastat valminud korteritega,” selgitab Maia Mardo 1Partnerist.
  Viimsi vallas tehakse palju tehinguid ka ridaelamuboksidega. Nii aastal 2017 kui ka 2018 müüdi Viimsi vallas pea sada ridaelamuboksi.
  Aastaringselt aktiivse Viimsi valla kinnisvaraturu kõrval toimuvad ka parendus- ja arendustööd elukeskkonna täiustamiseks. Juba sel sügisel kolib Viimsi raamatukogu uutesse ruumidesse Viimsi Marketis, kus ruume hakatakse jagama noortekeskusega.
  2021. aastal avatakse aga Viimsis uus haridus- ja kultuurikeskus, mille nimekonkurss hetkel veel käib.
  Viimsisse lisanduvad Reinu ja Vehema kergliiklusteed, et elanikel ja külalistel oleks mugavam liigelda nii jala, jalgrattaga, lapsekäruga, rulluiskude kui ka tõukerattaga. Tolmuvabade katete ehituse teelõikude nimekirja on võetud peaaegu kõik Viimsi vallas olevad katteta teed. Lähiajal disainitakse ümber ka Viimsi bussipeatused ning Viimsisse sissesõiduväravad.

  Allikas: 26.04.2019 Viimsi Teataja