• perjantai, 03. huhtikuun 2020

  Mitmed korteriomanikud on otsustanud tulla raskel ajal üürnikule vastu ja alandada rendihinda, et kriis kergemini läbida. Praegu on ka oluline head üürilist hoida, sest varasemalt lühiajaliseks majutuseks renditud korteritele hakatakse turistide puuduses otsima pikaajalist rentnikku, mis tõstab turul pakkumist.

  Mari (nimi toimetusele teada) üürib Tallinna kesklinnas kahetoalist 40-ruutmeetrist korterit, mille eest tuleb iga kuu välja käia 400 eurot. Sellele lisanduvad kommunaalmaksed, mille summa on ligi 100 eurot. Paar päeva tagasi teatas tema korteri omanik, et seoses eriolukorraga ja inimeste vähenenud töökoormuse ning sissetulekuga vähendatakse üürisummat järgmiseks kolmeks kuuks 25 protsenti.

  Mari kiitis korteriomaniku otsust, öeldes, et on väga kena, et omanikud mõtlevad ka teistele. «Mina olen igatahes selle üle küll õnnelik, sest igasugune lisaraha, mis alles jääb, on praegu abiks,» sõnas ta.

  Mari pole ainus, kellele on üürileandja keerulisel ajal vastu tulnud. Eriolukorra tõttu on üürikorterite turul tekkinud nihe üürniku poole ja kinnisvaraportaale sirvides võib näha väiksema ruutmeetrite arvuga korteri hindade osas langust.

  Pindi kinnisvara juhi Peep Soomani sõnul on üürileandja poolt mõistlik tulla vastu heale pikaajalisele üürnikule, kes on viiruse tõttu kaotanud töö või osa sissetulekust. «Üürnik on hinnas ja kui on võimalik hinnaga vastu tulla, siis üürileandjad seda kindlasti kaaluvad. Selliseid päringuid on tõesti tulnud ja praegustes oludes on kompromiss mõistlik samm. Turg on täielikult muutunud. Hinnad on kõigis sektorites muutunud ja päeva lõpuks otsustab nõudlus-pakkumine üüri summa,» rääkis ta.

  Sooman ütles, et turul on näha ka, et üürikortereid on natuke juurde tulnud. «Eriolukorra tõttu on turistide arv tugevalt langenud ja sellega on saanud kahjustada kogu majutussektor. Seal hulgas ka need eraettevõtjad, kes varem üürisid kortereid mõneks päevaks või nädalaks majutuse eesmärgil. Nüüd on lühiajalised üürnikud kadunud ja seega surve on suur,» rääkis ta. Seega tuleb turule uusi kortereid, mille üürihind on surve tõttu soodsam.

  Sooman tõi näite – eelmise aasta lõpus oli turul 4400 lühiajalist üürikorterit. Pikaajalises üürisegmendis oli vabu kortereid ligi 2000. Seega kui lühiajalistest korteritest kas või veerand ehk 1000 korterit pannakse pikemaks ajaks üürile, siis kasvab kogu turg pikaajalises üürisegmendis 50 protsenti.

  Seega on loogiline, et hinnad samaks jääda ei saa. «Praegustes oludes on mõistlik dialoogi pidada. Muidugi on ka pahatahtlikke üürnike, kes ise halvas seisus ei ole, aga tahavad ainult kommunaale maksta. Sellisel juhul peab üürileandja kaaluma ja otsuse tegema,» rääkis ta.

  Küsimusele, millal võib näha üüriturul suuremat hindade kukkumist, vastas Sooman, et seda on võimatu prognoosida. «Ma arvan, et muutused tulevad tasapisi. Praegu räägitakse üürihindade osas ajutistest kokkulepetest. Keegi ei tea, kui kaua raske aeg majanduses kestab,» lisas ta.

  1Partner kinnisvara juht Martin Vahter kinnitas samuti, et ka nende poole on pöördutud üürihindade alandamise jutuga. Ent ka tema sõnul on eriolukord kestnud nii vähe aega, et hetkel on raske öelda, kas turul hakkavad hinnad langema. Vahter lisas, et nemad vaatavad igat juhtumit eraldi ning praegusel ajal tuleb kompromisse leida. «Ajutisi hinnaalandusi tulekski teha, kui selleks tõesti vajadus on. Siin on üürileandjatel võimalus näidata mõistvat suhtumist,» ütles Vahter. Ta toonitas, et kui kõik natuke järele annaksid, siis läheks kriis kiiremini mööda. Kui aga kõik käituvad jäigalt, siis läheb piltlikult öeldes püssitoru lõhki.

  Samas tuletas Vahter ka meelde, et kinnisvara omanikel on ka endal kohustused laenude näol ja sellega tuleks arvestada. «On ka neid, kes võivad hakata rasket aega ära kasutama ja küsima hinnaalandust kui nad seda tegelikult ei vaja. Ega ju kõik töökohti kaotada ja on sektoreid, millel läheb täna hästi,» ütles ta.

  Vahter lisas, et üldine korrektsioon tuleb ka, aga praegu on turg veel ehmatuse faasis. «Olukord on segane ja täna on raske hinnangut tulevikule anda, aga jah, küsimusi hinnaalanduse osas on tulnud,» ütles ta.

  Arco Vara vanemmaakler Anna Roostar ütles, et praegu on pigem aeg mõtlemiseks ning veel pole näha turul hindade langetamisi. «Ootame nädal aega veel, aga raskes olukorras läheb pall ostjate ja üürilevõtjate kätte. Kui töökohad kaovad, siis loobutakse kallitest üürikorteritest,» ütles ta. Roostar rõhutas, et praegu tuleb säilitada rahu ning oodata kannatlikult viiruse leviku lõppu.

  Arco Vara tegevjuht Elari Tamm on aga veendunud, et ebakindlus majanduses võib peagi ka kinnisvaraturul korrektuure teha. «Esimesi hinnalanguse märke on juba näha: uute korterite broneeringuid öeldakse üles; tarbijate kindlustunne on järjest halvenenud ning elamispinna soetamist lükatakse määramata ajaks edasi; käibepõhiste üürilepingutega koormatud äripindade väärtus langeb reaalajas, majutus-, turismi- ja meelelahutussektori töötajad ei ole enam laenukõlblikud,» sõnas Tamm.

  Kui üüriturul hakkab pakkumine ületama nõudlust, toob see samuti kaasa hinnalanguse. Kuna Airbnb kliendid eelistavad keskmisest kõrgema hinnaklassiga pindu, siis puudutab hinnalangus Tamme sõnul tõenäoliselt siiski vaid eksklusiivsemaid varasid.

  Langustrend hakkab Tamme meelest kinnisvaraturul tõenäoliselt selgemalt esile kerkima alles mõne kuu pärast. Lähikuudel jääb turgu hoidma uusarenduste segment, kus võlaõiguslepingud on juba varem sõlmitud ning inimestele antakse valminud korterid üle. Seejärel võib turuaktiivsus veel tugevamalt alaneda, kuna järelturuaktiivsuse langusele lisandub uute korterite müügiaktiivsuse vähenemine.

  Allikas: 20.03.2020 majandus24.postimees.ee