• Esmaspäev, 17. juuni 2019

  1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter hoiatab, et Tallinnas müüakse palju kortereid, mis on tegelikult registreeritud äripinnana ja võivad seetõttu tuua ostjale hiljem mitmeid probleeme.

  1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul pakutakse palju kortereid, mille ametlik sihtotstarve on tegelikult büroopind ja mis asuvad ärimaal. “Äripinnana müüdavad korterid on üldiselt veidi soodsamad, aga tuleb arvestada, et nendega võib reaalses elus kaasneda ka mitmeid miinuseid,” lisas Vahter.

  “Tihti vormistatakse korterid äripinnana, kuna need on väiksemad kui regulatsioon lubab. Teine põhjus on asukoht, kuhu linn on planeerinud büroo- või tootmishooned ja ega tsemendiplats polegi elamiseks tegelikult päris sobiv koht. Kolmandaks on äripinna juurde vaja seaduse järgi ehitada vähem autokohti, mis teeb lõpphinna soodsamaks, aga parkimiskoha leidmine jääb inimese enda probleemiks,” rääkis Vahter.

  Kinnisvaraeksperdi sõnul võivad tegelikust erineva sihtotstarbega korteri ostmisel probleemid esile kerkida alles aastaid hiljem. “Näiteks võib pank praegu küll korteri ostu finantseerida, kuid praktika on näidanud, et nende seisukohad muutuvad ajas ning hiljem müües ei pruugi järgmine ostja enam laenu saada. Mis teeb uue ostja leidmise keerulisemaks,” kirjeldas Vahter ja soovitas korteri ostu puhul olla sihtotstarbe osas tähelepanelik.

  Teine variant on see, et äripinnana ostetud korteri laenuintress kõrgem ja Kredexist ka käendust ei saa. Samuti ei kehti ärimaale rajatud korterite puhul maamaksuvabastus

  “Seaduse järgi ei ole selliste korterite ärimaale rajamine illegaale. Äripinnal elamine otseselt keelatud ei ole, seaduse silmis on see sisuliselt hotellituba. Praktikas ongi sageli äri- ja eluotstarvet keeruline eristada, mistõttu ei saa riik või kohalik omavalitsus kuidagi sekkuda,” lisas Vahter.

  Näiteks kui ostja soovib korterit või tervet hoonet soetada väljaüürimise eesmärgil, mis on otsene äritegevus. Seetõttu on selliseid kortereid Vahteri sõnul hea osta ettevõtte nimele. Näiteid on ka vastupidiseid, kus elamumaale rajatud korterid on kasutusel äripindadena. Igapäevane on ka ju elamumaale rajatud korterite väljaüürimine kas pikaajaliselt või lühiajaliselt Airbnb-s.

  Allikas: 28.05.2019 kasulik.delfi.ee