Kuidas kinnisvara kiiremini ja kallimalt müüa

Peale kodu hinna, asukoha ja seisukorra on vara soetamisel väga oluline tegur visuaalne emotsioon. Eduka ja kiire müügi jaoks saab enne müüki teha ära palju väikseid asju, mis loovad sobiva atmosfääri ja panevad inimest kodu endale tahtma.

Sageli on odavamate kulutuste mõju hinnakasvule suurem kui kallimatel. Seega peaks esmalt alustama asjadest, mis kaasnevad üldise heakorraga.

Aja paberid korda

Dokumentatsioon tuleb enne müüki üle vaadata, muidu tekib olukord, kus ostja leitakse ja kokkulepe saavutatakse, aga tehing jääb ikkagi ära.

Levinuim tehingust äraütlemise põhjus ongi see, et pank keeldus ostjale laenu andmast, kuna soetatava vara dokumentatsioon ei olnud korras. Ühe vajaliku dokumendi puudumine võib ka kinnisvara väärtust oluliselt mõjutada – näiteks ilus maatükk pole ilma ehitusõiguseta suurt midagi väärt.

Hind peab olema realistlik

Sisetunde või teiste müügikuulutuste põhjalt hinna määramine ei pruugi pihta minna. Professionaalne hindaja lähtub reaalsest tehinguinfost ning potentsiaalsel ostjal on pangalaenu saamiseks samuti vaja akti. Kauplemisruumi tasub hoida, aga kui hind on päris paigast ära, venib müügiperiood pikaks ning potentsiaalsel ostjal võib tekkida tunne, et müügis oleval kodul on mingi varjatud viga.

Pilt on ülioluline

Kinnisvarakuulutuse kõige pilkupüüdvam osa on head pildid. Ka siin otsivad inimesed emotsiooni ning tasub kaaluda professionaalse fotograafi kasutamist, kes leiab kõige parema vaatenurga, valguse ning detailid.

Kas suurem remont tasub ära?

Kallimaid investeeringuid ei tasu uisapäisa teha ning peaks hindama, kas kulutused tõstavad müügihinda piisavalt.

Esmalt tasuks alustada fassaadi korrastamisega – vana värvi eemaldamine, krohvi lappimine ning värvimine.

Järgmisena tasuks üle vaadata katusekatte seisukord. Kuigi katusekate võib näiliselt üsna vana olla, võib see samas olla endiselt ilmastikukindel. Näiteks plekk-katuse puhul võib piisata värvimisest ja kivikatuse puhul osade kivide väljavahetamisest. Õigesti paigaldatud plekk-katuse kasutusiga võib olla 60 aastat, kivikatuse puhul kuni 100 aastat.

Korrasta ja korista kodu

Elementaarne on enne müüki pesta ära aknad, korrastada toad ning panna ära üleliigsed esemed. Näiteks omaniku jaoks sentimentaalsed esemed nagu karikad või medalid, samuti lahtised potid-pannid.

Sanitaarruumid tasuks enne pildistamist samuti eelnevalt korralikult ära puhastada. Eriti silmariivavad on valge dušikabiini nurkades olevad rooste- ja mustuse jäljed.

Katkised või korralikult kinnitamata elemendid peaks ära parandama või fikseerima. Viltuvajunud kardinapuu või puuduv ukseliist jätab korterist räpaka mulje. Sageli ei maksa need elemendid palju, kuid müügihinnale võib negatiivne mõju olla tunduvalt suurem.

Veidi suurem, kuid samuti vajalik töö võib olla fassaadi ja katuse puhastamine ning kinnitamata detailide fikseerimine. Eramu puhul ei tasu unustada hoone juurde kuuluvat aeda. Aia heakord algab eelkõige muru niitmisest, ilupuude- ja põõsaste pügamisest, aiapiirde korrastamisest. Viimase puhul võib osutuda otstarbekas ka üldse aiapiirde lammutamine. Heakorraga kaasnevad kulutused on üsna minimaalsed, kuid nendega kaasnev efekt sageli suur.